Plasma Plexr

Plasma Plexr

Plexr, plazma enerjisi ile çalışan deri yüzeyinde bulunan bazı hastalıkların ve durumların tedavisinde kullanılan bir cihazdır. Plexr, soft surgery olarak adlandırılır.

Plexr, maddenin dördüncü halini ( PLAZMA)kullanır. Dokular “SÜBLİME EDİLİR”; böylelikle, çevre dokulara istenmeyen miktarlarda ısı iletiminin önüne geçilir.

“Plexr Non Ablative Cerrahi”, üç madde ile açıklanabilir: İlk olarak,Plexr plasma  ile cilt arasındaki alanda bulunan potansiyel farkı. İkinci olarak, havada bulunan gazların iyonizasyonu (Plazmanın oluşumu). Üçüncü olarak, ısıyı diğer dokulara iletmeden, tedavi edilen dokuların süblimasyonu (katıdan direkt gaz haline geçiş).

Kısaca iyonize atmosferik gaz da diyebileceğimiz bu enerji arkıyla çeşitli uygulamalar uzunca bir zamandır sanayide uygulanmaktadır,sağlıkta bunun kullanılabileceği alanlar çevre dokulara zarar vermeksizin istenmeyen doku veya hücre topluluklarının ortamdan uzaklaştırılması olabilir.

Cihazın uygulama ucunda oluşan enerji ile hedef dokudaki potansiyel farkından dolayı ortamdaki atmosferik gazlardan oksijenin iyonizasyonu ile ark oluşmakta ve bu sırada yaklaşık 1800 C sıcaklık oluşmaktadır.Oluşan bu yüzeyde bulunan istenmeyen dokular süblime olmaktadır. Bu süblimasyon esnasında diğer kullanılan cihazlar lazer ve koterlerden en önemli farkı olarak çevreye ve ciltaltı dokulara istenmeyen herhangi bir enerji veya ısı akışı olmamasıdır. Böylece  yan etki görülmesi oldukça düşük olmaktadır.

Bu işlemleri uygulamak için enerji olarak 3 farklı seviye kullanılır; düşük enerji ile göz kapağı işlemleri blefaropalsti, deri lekeleri, küçük siğiller, aktif akne, kırışıklıklar ve periumblikal çatlaklar, ksantelazma, orta enerji ile biraz daha büyük siğiller ve lezyonlar , daha derin kırışıklıklar,yüksek enerji ile büyük lezyonlar ve keloid gibi zor tedavi edilebilen lezyonların tedavisinde kullanılır.

Plasma Uygulaması,Plasma Uygulaması nedir

Plasma Uygulaması Nedir

PLEXR Uygulaması Kimler İçin Uygun Bir Yöntemdir?

Plasma Plexr, alt ve üst göz kırışıklıklarından şikayetçi ameliyat olmakla olmamak arasında kararsız kişilerde, yüzde smoker line dediğimiz üst dudak kırışıklığı olanlarda, boyun kulak önü çizgilenmeleri ve kırışıklıklarında, güneş ve hamilelik lekesi gibi leke sorunu olanlarda ,akne skarı ve benzeri yara izlerinde, akne tedavisi ile yüzeysel  siğil ,ben ve benzeri lekelerin alınmasında, keloidlerde yaş cinsiyet farkı olmaksızın kullanılabilen bir yöntemdir.

PLEXR Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lokal anestezik kremlerle 30 dakika uyuşturlur. Yüzey bir dezenfektanla temizlenir, yapılacak bölgedeki lezyonlarda sadece çıkıntılı yüzeylerinde süblimasyon işlemi yapılır.

Spotlar bölgeye göre en fazla 1-2 saniye olacak şeklide bölge tamamen tarandıktan sonra buz uygulaması yapılarak işlem tamamlanır. Göz kapağında ödem oluşabilir, onun için özel antihistaminik ve antienflamatuar göz damlası günde 3 defa kullanması önerilir.

Temizlik için saf sabunlar, bebek sabunları ile temizleme önerilir, kozmetik vb veya ilaç kullanılmaz. Cilt  fondötenli kapatıcılar ile örtülerek yapılan lezyon görünmeyecek şekilde korunmalıdır. Oluşan kabuklar, 10 gün içinde r tamamen dökülür alttan pembe epitel ortaya çıkar, bu dönemde de güneşten korumak çok önemlidir.

PLEXR  Uygulamasının Yan Etkileri Varmıdır?

Dikkat edilmesi gereken en önemli durum enfeksiyondur, özellikle göz kapağı uygulamalarında her gün mutlaka sabunla çok hafif bastırmadan temizlenmesi ve damla kullanılması önemlidir.

Yeni deri oluşumunun post inflamatuar hiper veya hipopigmentasyon oluşma riskinden  dolayı güneşin olumsuzluk yaratan UVA ve UVB den kesin olarak korunması gerekmektedir. En önemli yan etkisi işlem sonrası güneşe bağlı oluşabilecek LEKE dir.

Plexr Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Özellikle göz kapakları ameliyat olma sınırına gelen fakat ameliyat olmaktan çekinen, bu durumdan rahatsız olan kişiler için çok güzel bir seçenekdir.Aynı zamanda botoks ve benzeri uygulamaların yapılmasına rağmen bazı göz kapaklarında  kalan sarkmalar ve kırışıklıklar plexr ile giderilebilir.Genç  yaşlarda onlar hastalar içinde tercih edilebilecek bir yöntem olan plazma plexr, sadece lokal anestezik kremler ile uyuşturularak yapılabilen ve kısa sürede iyileşme, ağrı ve acı gibi işlem sonrası sorunu olmayan yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneğidir.

Yine dudak üstü sigara çizgilerinde dolgu ve benzeri tedavi yöntemleri ile kırışıklıkları ortadan kaldırmak kolay olmadığı ve etkisi kısa sürdüğü için, bu bölge tedavisinde 1-2 seneye varan etki sunuyor.Boyun bölgesi kırışmaları ve sarkmaları da daha uzun sürelerde bu yöntemle sorun olmaktan çıkabiliyor.

Vücutta oluşan lekeler başlı başına bir sorun, çeşitli leke çıkaran kozmetikler ilaçlar kullanılmasına, lazer tedavisi yapılmasına rağmen bazen inatçı lekelerle baş edebilmek mümkün olmuyor.

Plexr plazma enerjisi yüzeysel  lekelerde 1 seansta, derin yani dermal olan lekelerde 2-3 seansta çözüm olabiliyor.

PLEXR Uygulamasında İzler ve Kırışıklıklar Kaç Seansta İyileşme Sağlar?

Ortalama olarak ayda bir yapılan seanslarla 1-3 seans iyileşme görülmesi mümkündür. Gençlerde ve kırışıklıkları henüz ameliyat olma seviyesine gelmemiş göz kapaklarında  1 seans yeterli olabiliyor.

PLEXR Uygulamasının Geri Dönüşü Nasıl Olur? Tekrar PLEXR Uygulaması Yapılması Gerekli Mi?

Göz kapağı için ameliyat olanlarda verilen süre gibi 5-10 yıl süreyle kalıcılığı devam eder. Yaygın olmamakla birlikte bazı hastalarda daha erkende sorun oluşabilir fakat herhangi bir 2. seans sakıncası yoktur.

Lekeler en zor tedavi olan ve baş ağrıtan sorundur, çok iyi korunurlarsa aynı yerde tekrarlamazlar.

Kırışıklıklar için yaşa ve duruma bağlı olarak 1-2 sene ortalama süre etkilidir. Akne ve yara izi gibi skar dokularında sorunun genişliğine ve derecesine göre birkaç seans tedavi gerekebilir. Tekrarlama olma olasılığı düşüktür. Yüzeysel benlerde ve siğil gibi lezyonlarda genelde tek seans tedavi yeterlidir, tekrarlama olmaz.

Plexr kimlere sakıncalıdır? Sadece otoimmün dediğimiz bağışıklık sistemi bozuk olanlarda, kronik cilt hastalığı olanlarda uygulanmaz

PLEXR Uygulama Alanları:

-Blefaroplasti (Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği)

-Göz Altı ve Göz Çevresi Sıkılaştırma

-Dudak Üstü Çizgiler

-Yüz ve Vücut Sıkılaştırma

-Leke Tedavisi

-Karın Bölgesi Sıkılaştırma

-Akne Tedavisi(aktif)

-Fibrom, Ben, Siğil, Keloid, Ksantelazma, Discheratoma Tedavisi

-Her Renkte Dövmenin Çıkarılması

-Akne ve Diğer Nedenlerden Kaynaklanan Skarların Düzeltilmesi

-Dilate Periumbilikal Çizgilerin Tedavisi

-Stria (çatlak) Tedavisi

PLEXR Amaç:

-Sıkılaştırma

-Rejuvinasyon

-Biostimülasyon

-Yeniden Biçimleme